YENİ DOĞAN

YENİ DOĞAN

Göbek Bağı Bakımı

Yeni doğum yapan anneleri en çok endişelendiren, bebeklerinin göbek bağı bakımıdır. Yeni doğan bebeklerde sıkça yapılan yanlışlardan biri ise, doğum sonrası kesilerek anneden ayrılan göbek kordonunun, bebeğin göbeğinde kalan kısmının üzerine veya etrafına gazlı bez sararak, alt bezinin içine saklamaktır. Oysa ki göbek bağı açıkta bırakılmalı, üzerine dolaşımı engelleyecek basınç uygulanmamalıdır. Bezin içine saklanan göbek bağının nem yüzünden kuruması gecikmekte ve enfeksiyon oluşma riski artmaktadır.

Bebeğin doğumunun ardından, göbek kordonundan kök hücre için göbek kanı alınacaksa, bu işlem doğumu yapan doktor tarafından gerçekleştirilir. Yeni doğanda göbek bağı etrafında oluşan kırmızılık hararetin artması, göbek bağının çürüyen dokusunun çevresindeki canlı dokuları enfekte etmesi sonucu yaşanır. Bir süre sonra da ağır bir koku olur ve yeşilimsi akıntı görülmeye başlar. Yeni doğan bebeğinizin göbek bağından kaynaklanan bir enfeksiyona maruz kalması vahim bir durumdur. Kendi bağışıklığı henüz gelişmemiş bir yeni doğanda; enfeksiyon odağı oluşturacak göbek bağı, bu enfeksiyonun kan dolaşımına geçmesi sonucu sepsis(kan zehirlenmesi) durumuna yol açacaktır.

”Dünya Sağlık Örgütü” de yenidoğanın göbek bakımında alkol kullanımını önermemekte , sadece açık kalacak şekilde bezlenmesini ve böylece kendi kendine kurumasını sağlanmasını tavsiye etmektedir. Yeni doğanlar için küvet banyosu da, göbek bağı kuruyup düştükten birkaç gün sonra yapılması önerilmektedir.

Göbek düştükten sonra göbeğin yapısının dışa doğru hafifçe bombeli veya içeriye doğru çukur yapması, tamamen karakteristik bir özelliktir. Özellikle kız bebeklerde dışarı doğru bombeli yapmışsa, çoğunlukla sert bir metal parçası (bozuk para gibi), konulup,( göbeği güzel olsun düşüncesiyle)sıkıca sarmak, bebeğin zaten zayıf olan karın kaslarının güçlenmesini engellediği için çoğunlukla kız bebeklerde görülen karın fıtığı sebebi olmaktadır. Bebeğin karnı serbest olmalıdır ve zamanla karın kasları kuvvetlenecek, göbek deliği de gerçek şeklini bulacaktır.

Yeni Doğan Bebeğin Banyosu

Bebekler için en keyifli banyo küvet içinde yapılanıdır. Anne karnında suyun içinde yaşayan bebek için, tekrar suyun içinde olmak, anne rahmine geri dönmüş gibi hissetmesini ve gevşeme refleksini uyarır. Küvet içine yarısına kadar su koymak ve suyun kaldırma gücü ile bebeği başından tutarak suyun içinde özgür hareket etmesini sağlamak, bebeğin hem rahatlaması hem de uyku düzenini kurmak üzere her akşam baba ile birlikte yapılması tavsiye edilen bir uygulamadır. Suyun sıcaklığını bir termometre ile kontrol edebileceğiniz gibi elinizle de kontrol ederek bir kazaya yol açmamalısınız. Su 37.5, 37. 7 dercelerde olmalıdır. Bu banyo seanslarında hafta da sadece bir veya iki kez şampuan kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin cilt altı yağ dokusu yeterli olmadığı ve suyun içinden kuru bir dünyaya doğdukları için ciltlerinde kuruma ve pullanma olur. Yanı sıra ter bezleri de aktif olmadığı için terlemezler, kendilerine has güzel kokuları vardır. Sık şampuan uygulamak ciltlerinin daha da kurumasına yol açar, sadece su ile yapılan küvet banyosu yeterli olur.Hatta suyun içine birkaç damla yağ koymak kireçli suların sertlik derecesini de azaltır.

Banyo bitiğinde bebeğinizin cildini havlusunun içine koyduğunuz emici bir tülbent ile tüm kıvrımları nemli kalmayacak şekilde kuruladıktan sonra cildinin ihtiyacına göre bebek losyonu veya yağı ile nemlendirip giydirin. Ardından kıl fırça ile saçlı deriyi fırçalayın, burun içini bir burun aspriratörü ile temizleyin, çünkü banyo sonrası çokça hapşururlar. Serçe parmağınıza bir gazlı bez dolayarak ağız içini dil üstünü temizleyin, kulak kepçesinin arkaları ve dış kulak kıvrımlarının ıslak kalmamasına özen gösterin ki, mantar oluşmasın. Gözlerini de yumuşak bir tülbent ile içten dışa doğru silerek çapaklanmayı önleyin.

Alt Temizliği

Bebeklerde alt temizliği sırasında dikkat etmemiz gereken önemli ayrıntılar vardır. Bunları bilmeniz ve size bebek bakımında yardımcı olan kişilere de öğretmeniz önemlidir. Özellikle kız bebeklerde alt temizliği sırasında yukarıdan aşağı doğru genital bölge temizliği yapılırken çok bastırmamak ve uyarı vermemeye dikkat edilmelidir. Doğumu takip eden ilk günlerde bebeklerin sindirim organları henüz tam gelişmediği için emme sırasında bir taraftan da bol gazlı kaka yaparlar, hayli gürültülüdür bu kaka yapma süreci. Bu kadar gürültü olmasına karşın çıkardığı dışkı miktarı bazen çok olsa da genellikle az miktarda ama çok sayıdadır.İlerleyen günlerde ise bağırsaklardan emilim arttıkça ve sindirim organları geliştikçe kaka yapma sıklığı azalır. Hatta bazen 2, 3 günde, bazen de haftada bir bile kaka yapmaları normaldir.

Çünkü anne sütünün emilimi çok yüksek olduğu için çıkacak posa yoktur, bu durum ek gıdalara geçişe kadar böyle devam edebilir, kaygılanacak bir şey yoktur ve asla bebeği rektal yolla uyararak (yağlı çubuk, derece ucu gibi) kaka yaptırılmaya zorlanmamalıdır. Bu durum bebeğin bedeninin kaka yapmayı öğrenme ve karın kaslarını güçlendirme ve anüsü sebest birakmayı başarabilme sürecini bozar. Müdahale kullanmadan kaka yapmayı başaramaz. Bu süreçte bebeğinizin karnına masaj ve bacakları karna itme egzersileri yapılmalıdır.

Erkek bebeklerde,temizliğe önce en temiz noktadan kasık bölgesinden başlanıp, erkek bebekte genital organ yukarıdan aşağı doğru ve her defasında yeni pamuk kullanılarak silinir. Sonra testis torbalarının kıvrımlı derisi; ardın da popo arası nazikçe temizlenir.

Kız bebekte ise 1. Aşama yine en temiz kasık bölgesinden başlanır, genital organ yukarıdan aşağı silinirken basınç yapılmamalıdır, kız bebeklerde klitoris uyarısı haz duyma isteğini erken keşfetmesine neden olur ve oturmaya başladığı zamandan itibaren bu hazzı tekrarlamak için sallanır, huzursuzluk yaşar. Tabii ki anal dönem sürecinde bu gibi deneyimler yaşayacaktır; çünkü o zaman cinsel kimliğinin ve genital organlarının çevresindeki kasları kontrol edebilmeyi ve bu bölgeden haz duymayı öğrendiği zamandır. Ancak bunu çok erken fark etmesi kız bebeklerde alt temizliği sırasında çok basınç uygulayarak vulvanın silinmesi sebebi ile ilişkilidir. Anne bebeğini rahatça tutabidiği 1-2 ay sonra kaka yapma sıklığı da azalacak ama çok miktarada kaka yapacaktır. İşte o zaman yapılacak en iyi şey; bol su ile sabun veya şampuan kullanmadan yıkamaktır.

Yenidoğanın alt temizliğini tamamladıktan sonra bezini altına yerleştirip, pişik önleyici kremini de günde birkaç kez kullanarak, göbeğinin açıkta kalmasını ve enfeksiyona yol açmayacak bir şekilde, hızla kuruyup düşmesini sağlamak için Ponimo Bebek Bezini kullanmanız önemlidir.